Izdruka: 16.07.2025 21:06 no https://www.buvserviss.lv

Fasādes siltināšana ar putuplastu - kā panākt labāku energoefektivitāti?

Dzīvot siltā, sausā un energoefektīvā mājā – tā ir vēlme, ko sapratīs gan veco lauku māju īpašnieki, gan tie, kas tikko sākuši domāt par jaunas mājas būvniecību. Ne velti fasādes siltināšana ar putuplastu Latvijā pēdējos gados kļuvusi par vienu no iecienītākajiem risinājumiem, tas nav tikai moderns trends, bet reāla iespēja samazināt izmaksas un padarīt ēku daudz komfortablāku dzīvošanai.

Kas ir putuplasts un kāpēc to izvēlēties fasādes siltināšanai?

Ja runājam par fasādes siltināšanu, daudziem prātā uzreiz nāk baltās vai pelēkās putuplasta plāksnes, ko bieži var redzēs pie mājām, kur notiek remontdarbi. Putuplasts patiesībā ir termiski apstrādāts polistirola materiāls, kas ir viegls, bet spēj noturēt siltumu, pateicoties miljoniem sīkajām gaisa kabatiņām.

Starp visiem siltināšanas materiāliem tieši putuplasts izceļas ar to, ka tas ir vienkārši uzstādāms, pieejams dažādos biezumos un blīvumos, un arī cena ir saprātīga. Turklāt to var izmantot gan vecu ēku renovācijai, gan pilnīgi jaunu ēku būvniecībā un tas pielāgojas gan koka, gan mūra konstrukcijām.


Kāpēc izvēlēties putuplastu, nevis citu materiālu?

Protams, siltināšanai ir arī citi materiāli – vate, ekovate, cietās putas, koka šķiedru plāksnes. Bet putuplasts bieži vien uzvar tieši praktiskuma dēļ. Tas nesmērējas, nav jābaidās par mitruma uzsūkšanos tik ļoti kā par vati. Turklāt putuplastu var viegli piegriezt pēc vajadzības, nav sarežģīti apstrādāt stūrus, logu ailes vai citas sarežģītas vietas. Tāpēc tas ir ļoti iecienīts materiāls, jo nereti ir vēlmes siltiāt savu māju pašu spēkiem.


Priekšrocības fasādes siltināšanai ar putuplastu

Energoefektivitāte un ietaupījumi

  • Siltuma zudumu samazināšana: Ikviens, kurš kaut reizi ziemā ir izjutis, kā siltums burtiski aizplūst caur vecas mājas sienām, sapratīs, cik būtiski ir pareizi siltināt fasādi. Tieši caur sienām notiek liela daļa siltuma zudumu, pat līdz 35% no visas mājas siltuma var izkūpēt vējā. Fasādes siltināšana ar putuplastu šo skaitli samazina ļoti būtiski, ļaujot samazināt apkures izmaksas no rudens līdz pavasarim.

  • Sezonālie ietaupījumi: Interesanti, ka fasādes siltināšana nav tikai par ziemu. Vasarā labi siltināta fasāde darbojas pretēji – karstums paliek ārpusē, un telpās ir vēsāks. Ja esi jutis, kā privātmāja bez siltinājuma dienā uzkarst un vakarā ir kā krāsns, tad zini, ka labs siltinājums ar putuplastu šo problēmu novērš. Rezultātā vari ietaupīt arī uz kondicionēšanas rēķina.

Ilgmūžība un uzticamība

  • Izmantošanas ilgums: Viena no galvenajām priekšrocībām, izvēloties putuplastu, ir tā ilgmūžība. Ja darbs paveikts pareizi, putuplasts nezaudē savu formu, nesabrūk, neizkūst un arī nemaina siltumvadītspēju. Tas nozīmē, ka ieguldījums atmaksājas gadiem ilgi.

  • Pielietojuma drošība: Latvijā laikapstākļi ir neparedzami – rudeņi slapji, ziemas aukstas un pavasari bieži vien mitri. Putuplastam mitruma uzsūkšanās spējas ir ļoti zemas, tāpēc tas nesāk pelēt un nesadrūp pat pie ilgstoša slapjuma. Turklāt to droši var izmantot gan koka, gan ķieģeļu mājām.

Kā veikt fasādes siltināšanu ar putuplastu?

Siltināšanas procesa sagatavošana

  • Materiālu izvēle: Svarīgi ir ņemt vērā vairākus faktorus. Pirmkārt, jāizvērtē putuplasta blīvums, jo blīvāks tas ir, jo labāk tas noturēs formu un siltumu, taču jārēķinās, ka blīvākas plāksnes var būt arī sarežģītāk uzstādīt. Otrkārt, jāpadomā par biezumu. Visbiežāk fasādes siltināšanai izmanto plāksnes, kuru biezums ir robežās no 100 līdz 200 milimetriem, taču dažos gadījumos var būt nepieciešams vēl biezāks slānis, lai panāktu maksimālu siltumizolāciju. Tajā pašā laikā jāraugās, lai pārmērīgs biezums nebojā ēkas ārējo izskatu un arhitektūras līnijas. Treškārt, būtiski ir izvēlēties uzticamu ražotāju, jo kvalitatīvs putuplasts kalpos ilgāk un saglabās savas īpašības daudzus gadus, tāpēc šeit ietaupīt nevajadzētu.

  • Virsmu sagatavošana: Vecām fasādēm jānovāc lobītais apmetums, plaisas jāizlabo ar špakteli vai speciāliem maisījumiem. Svarīgi – virsmai jābūt sausai! Ja to aizmirsīsi, var rasties mitruma kabatas starp putuplastu un sienu, kas vēlāk var radīt pelējumu.

Montāžas process

  • Līmes un stiprinājumu izmantošana: Kad viss sagatavots, laiks likt plāksnes. Līmi klāj plāksnei pa malām un vidū, tā tās pieķeras vislabāk. Plāksnes jāsāk likt no apakšas uz augšu, lai neveidotos spraugas. Papildus izmanto plastmasas dībeļus – stiprinājumus ar platajām galvām, kas nodrošina, ka plāksne stingri turas pie fasādes pat stipra vēja gadījumā. Kad viss slānis uzklāts, tiek izmantots armējošais siets un apmetums. Šis slānis aizsargā putuplastu no saules, mitruma un mehāniskiem bojājumiem.

No kādām kļūdām jāizvairās fasādes siltināšanas procesā?

Kļūdas pieļauj pat profesionāļi, kur nu vēl mājas saimnieki, kas mēģina darīt visu paši. Lūk, trīs biežākās kļūdas:

  1. Nepietiekami tīra siena – līme neturas un plāksnes ar laiku sāk atdalīties.

  2. Pārāk maz dībeļu – spēcīgs vējš vai smags apmetums var noraut plāksnes.

  3. Nepareizi aizpildītas spraugas – ja starp plāksnēm paliek tukšumi, tie kļūst par “aukstuma tiltiem”, kas atņem siltināšanas jēgu.

Ko vēl der zināt par putuplastu?

Ne visi zina, bet putuplastu var kombinēt arī ar citiem siltināšanas risinājumiem, piemēram, iekšējo sienu siltināšana ar vati vai jumta siltināšana ar citiem materiāliem var sniegt vēl labākus rezultātus. Tāpat pie fasādes siltināšanas bieži vien tiek risināti arī logu un durvju nomaiņas jautājumi, jo kāda jēga no labas siltināšanas, ja caur veciem logiem siltais gaiss tiek laukā?

Svarīgi arī atcerēties, ka fasādes putuplasts pats par sevi neaizsargā pret skaņu, ja dzīvo skaļā vietā pie ceļa, varbūt labāk izvēlēties materiālu kombināciju, kur putuplasts dod siltumu, bet citi materiāli skaņas izolāciju.


Putuplasta izvēle energoefektivitātes uzlabošanai

Atceries – fasādes siltināšana nav tikai par sienām, tā ir par māju kopumā. Ja materiāli izvēlēti pareizi, darbi veikti rūpīgi un tu pievērs uzmanību katram solim, tad vari būt drošs, ka māja kalpos daudz ilgāk un būs patīkama dzīvošanai gan ziemā, gan karstajās vasaras dienās.


;