Izdruka: 04.07.2025 10:48 no https://www.buvserviss.lv

Siltumnīcas

Siltumnīcas - kā izvēlēties vispiemērotāko?

Ik gadu, tuvojoties pavasarim, dārzu īpašniekiem un ikvienam, kurš vēlas iemēģināt roku dārzeņu, puķu vai stādu audzēšanā, kļūst aktuāls jautājums par siltumnīcas iegādi. To piedāvājums tirgū ir ļoti plašs un daudzveidīgs, tādēļ pirms gala lēmuma pieņemšanas, ir jāizvērtē vairāki nozīmīgi faktori. 

Siltumnīcu veidi un to priekšrocības

Polikarbonāta siltumnīcas

Šobrīd viens no populārākajiem variantiem - polikarbonāta siltumnīcas. Izturīgas, ar labu siltumizolāciju, noturīgas pret krusu, vēju un UV stariem. Tās kalpo vairākus gadus, neprasa īpašu kopšanu. Mīnuss, tās maksā nedaudz vairāk nekā plēves siltumnīcas, taču šo ieguldījumu parasti atpelna ilgmūžība.

Plēves siltumnīcas

Ekonomisks risinājums, īpaši piemērots sezonas dārzkopjiem vai tiem, kuri tikai sāk eksperimentēt. Vieglas, vienkārši uzstādāmas un viegli pārvietojamas. Trūkums – plēve nav tik izturīga pret laikapstākļiem un parasti kalpo tikai pāris sezonas.

Stikla siltumnīcas

Tā ir klasika. Skaistas, ar izcilu gaismas caurlaidību, ilgmūžīgas. Tomēr, dārgas, smagas un uzstādīšanai vajadzīgs labs pamats. Biežāk sastopamas botāniskajos dārzos vai dārzu entuziastu īpašumos ar ilgtermiņa plāniem.

Noderīgi ieteikumi

Pirms vēl lūkoties pēc kādas konkrētas siltumnīcas, vispirms būtu jāapdomā, kāda slodze tai būs jāiztur. Ir divu veidu slodzes, atkarībā no gadalaika. Vasarā slodzi rada pie karkasa piestiprināto augu svars, savukārt ziemā – uzsnigušā sniega kārta. Taču šie nebūt nav vienīgie aspekti, kas būtu jāņem vērā. Lūk, vēl daži no būtiskākajiem:

  • Karkasa materiāls - siltumnīcas tiek ražotas no koka vai metāla karkasiem. Ja izlem dot priekšroku koka karkasam, tad vari neraizēties par tā izturību un ilgtspējību. Ja materiāls ir apstrādāts pareizi, tas var kalpot ļoti ilgu laiku. Vienīgi jāatceras, ka siltumnīcu nedrīkst novietot tieši uz zemes, jo nepārtrauktā mitruma ietekmē koks var sākt ātrāk bojāties.
  • Pārklājums - vispopulārākie ir plēves un polikarbonāta pārklājumi. 
  • Teritoriālā platība - ja platība ir neliela un vēlies nodoties, piemēram, garšaugu un dārzeņu audzēšanai mājoklī vai mazdārziņā, lielisks risinājums ir mini siltumnīcas, kas ir ļoti kompaktas, taču gaumīgas. Ja teritorija ir lielāka, polikarbonāta siltumnīcas 3x4 m izmērs ir ļoti optimāls. 

Nedaudz mazāka izmēra polikarbonāta siltumnīcas (2x3 m) arī ir labs risinājums, taču pirms siltumnīcas iegādes būtu nepieciešams izmērīt tai atvēlēto platību. 

Ventilācija un klimata kontrole

Laba ventilācija siltumnīcā ir tikpat svarīga kā saule un augsne. Ja gaisa apmaiņa nav pietiekama, pat viskoptākie stādi var sākt nīkuļot. Pārāk karsts, pārāk mitrs vai bezgaisa vide veicina slimību attīstību, pelējuma veidošanos un kavē augu augšanu. Tāpēc, jau plānošanas posmā ir vērts pievērst uzmanību tam, kā siltumnīcā notiks gaisa cirkulācija.

Logi vai atveramas lūkas ir vienkāršākais veids, kā ieviest ventilāciju. Ideāli, ja tie atrodas ne tikai sānos, bet arī siltumnīcas augšdaļā, jo siltais gaiss ceļas uz augšu un, ja tam nav kur izplūst, siltumnīcā ātri rodas pārlieku liela temperatūra. Karstā dienā tas var nozīmēt pat +40°C un vairāk, tas nav labvēlīgi ne tomātiem, ne gurķiem, nemaz nerunājot par jauniem stādiem.

Mūsdienīgas siltumnīcas bieži aprīko ar automātiskajiem logu atvērējiem, kas atver ventilācijas lūku, kad temperatūra sasniedz noteiktu slieksni. Tā ir lieliska iespēja tiem, kuri siltumnīcā nevar būt katru dienu vai vienkārši nevēlas uztraukties par pārkaršanu.

Lielāka izmēra siltumnīcām, īpaši ar blīvu apstādījumu, ieteicams padomāt arī par papildu ventilācijas risinājumiem, piemēram, gaisa ventilatoriem vai papildus atverēm. Tas palīdzēs izvairīties no stāvoša, mitra gaisa, kas ir īsta paradīze pelējumam, sēnītēm un kaitēkļiem.

Kā izvēlēties piemērotāko siltumnīcu?

Jāņem vērā vairāki faktori: dārza izmērs, karkasa un pārklājuma materiāls, budžets, ekspluatācijas ilgums un ērtības, piemēram, durvju platums, ventilācijas iespējas. Domā ne tikai par šī gada stādiem, bet arī par nākamajiem gadiem, tas palīdzēs izvēlēties gudrāk.

Kur novietot siltumnīcu?

Siltumnīcas novietojums dārzā ir tikpat svarīgs kā tas, no kā tā būvēta. Pat viskvalitatīvākā siltumnīca nespēs dot gaidīto rezultātu, ja tā būs ielikta ēnā vai vietā, kur veidojas peļķes. Tāpēc, pirms domā par izmēru vai materiāliem, vērts vispirms rūpīgi apskatīt savu teritoriju un izvēlēties vispiemērotāko vietu.

  • Pirmkārt – saule ir galvenais siltumnīcas sabiedrotais. Ideāli, ja konstrukcija saņem vismaz 6 līdz 8 stundas tiešas saules gaismas dienā. Jo vairāk, jo labāk. Līdz ar to, siltumnīcu ieteicams novietot austrumu–rietumu virzienā, lai maksimāli izmantotu dienas gaismu.
  • Otrkārt – izvairies no zema reljefa vai mitruma uzkrāšanās vietām. Pavasarī šādas zonas mēdz būt applūdušas, kas var bojāt gan augsni, gan siltumnīcas konstrukciju. Ja iespējams, izvēlies nedaudz paceltu, līdzenāku vietu ar labu drenāžu.
  • Treškārt – padomā par praktiskumu. Būs daudz staigāšanas, ūdens nešanas, stādu pārnešanas. Jo tuvāk siltumnīca atrodas mājai vai ūdens pievadam, jo ērtāk būs to izmantot. Ieteicams, lai līdz tai var piekļūt ar auto vai ķerru, it īpaši sezonas laikā, kad jānes gan stādi, gan raža.
  • Pievērs uzmanību arī vēja virzienam. Ja siltumnīca tiks pakļauta spēcīgām brāzmām, ieteicams to daļēji noēnot vai pasargāt, piemēram, ar dzīvžogu vai žogu, kas samazina tiešu triecienu.

Izvēlies labāko siltumnīcu - Buvserviss.lv!

Buvserviss.lv piedāvā pārbaudītu ražotāju siltumnīcas, dažādos izmēros un komplektācijās, no vienkāršiem līdz profesionāliem risinājumiem. Mēs nodrošinām ātru piegādi, draudzīgas cenas un palīdzam ar padomu, ja rodas jautājumi. Lai katrs pavasaris sākas ar prieku, izvēlies siltumnīcu, kas kalpos gadiem!

 

;